فلسفه اذان گفتن چیست؟
اذان، ارزش و جایگاه والایی در شریعت محمدی (ص) دارد. اذان، دعوت به‌سوی عبادت و بندگی خدا است و مۆذن با آهنگ رسا و روح‌بخش، امت اسلام را به نماز و مناجات، فرا می‌خواند.

امام رضا (ع) درباره فلسفه و حکمت اذان می‌فرماید:

1 - آن‌کس را که فراموش‌کار است، یادآور باشد و آن‌کس را که غافل است متنبه سازد.

2 - فهماندن وقت نماز، برای کسی که اشتغال دارد. (مشغول به کار است)


3 - دعوت مردم به پرستش خالق و ترغیب در آن است.


4 - اذان‌گو، اقرار به توحید دارد و ایمان را آشکار می‌سازد و اسلام را اعلان می‌کند و آن‌کس را که فراموش کرده، یادآوری می‌نماید. (من‌لایحضره‌الفقیه، ج 1، ص 299)

رسول خدا (ص)فرمود: «هرگاه مۆذن بگوید: الله‌اکبر»، خداوند می‌فرماید: ای امت محمد، مهیای نماز شوید و شغل دنیا را ترک کنید».

بقیه در ادامه مطلب . . .

اثری فوق العاده در نوشتن صلوات

رسیدن به آمرزش الهی از آن مقاماتی است که همه طمع آن را دارند.
یکی از راه‌های رسیدن به این مقام، استغفار دائمی است.

اصلاً ساده نیست
که بتوانیم صبح و شام، در بیداری و خواب و به طور کلی در تمامی لحظات به استغفار بپردازیم.

امــــا...
همه تا حدودی از فضیلت ذکر صلوات بر پیامبر و اهل بیت ایشان (علیهم السلام) آگاهیم.
اما آیا می‌دانستید که نوشتن صلوات هم دارای ارزش بسیاری است؟

بقیه در ادامه مطلب . . .
نتايج وپيامدهاي فردي واجتماعي دروغ

ريشه يابي :
دروغ گويي مانند ساير بيماري هاي رواني و عاطفي، ابتدا از يك مساله ساده كوچك آغاز مي شود و چنان چه به موقع درمان نشود، به يك بيماري روحي تبديل مي شود كه مشكلات بسياري را براي فرد مبتلا و ديگران فراهم مي سازد . از نظر رواني، دروغ گويي برقرار كردن نوعي رابطه بيمار گونه با ديگران است كه علاوه بر شخص، ديگران را نيز دچار ناراحتي و مشكل مي كند . دروغ گويي عامل اصلي فسادهاي ديگر است، به طوري كه شايد بتوان گفت كليد ورود به ساير فسادهاست . «در يك كنفرانس سراسري آموزش و پرورش در سانفرانسيسكو گفته شد، تا وقتي كه مدارس آمريكا نتوانند نسلي كه دروغ نگويد، افترا نزند، قانون نشكند و به حقوق ديگران تجاوز نكند، به وجود آورند، نمي توانند خود را موفق بدانند . تدريس، خواندن، نوشتن، دانش، و هنر كافي نيست و نمي تواند هدف اصلي آموزش و پرورش باشد، بلكه مهم ترين وظيفه آموزش و پرورش، تدريس دروغ نگفتن است كه عامل اصلي تمام فسادهاست .»

بقیه در ادامه مطلب . . .
نخواندن نماز و انجام گناه به همراه موفقیت


بسيارى ازموفقيت‌ها را انسان با اختيار خودش به دست مى‌آورد يا از دست مى‌دهد. دو دانش‌آموز را در نظر بگيريد كه يكى درس‌خوان، تميز و با انضباط است، ولى در امور دينى سست و ديگرى تنبل، كثيف و بى‌انضباط مى‌باشد، اما در كارهاى دينى كوشا است. اولى شب‌هاى درسى و امتحانى تا ديروقت مشغول تحصيل و مطالعه است، ولى دومى شب‌هاى درسى و امتحانى به جاى درس خواندن تا آخرين فيلم تلويزيون را مى‌بيند و خسته وكوفته مى‌خوابد. در چنين وضعيتى طبيعى است كه شاگرد درس‌خوان موفق مى‌شود و شاگرد تنبل به ظاهر مؤمن در درس‌هايش توفيقى حاصل نمى‌كند. اين قبول نشدن به خاطر تنبلى خودش مى‌باشد و ربطى به ايمانش ندارد.


بقیه در ادامه مطلب . . .
خدمت به همسرپیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) میفرمایند:

به مومن برای هر چیزی پاداش داده می شود ،

حتی برای لقمه ای که در دهان همسرش می گذارد.


منبع : آیین زندگی/ آداب همسرداری /
نیکیهیچ عملی در زندگی گم نمیشود.

کسانی که به شما بدی میکنند در نهایت روزگار جواب انها را خواهد داد.

شما نیز هر آنچه میفرستید به سویتان باز خواهد گشت حتی اگربه کوچکی سنگ ریزه ای باشد.

پس خوب باشید و به دیگران نیکی کنید.


یبدل اللهُ سیئاتهم حسناتإِلَّا مَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُوْلَئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

الفرقان-70

مگر کسی که توبه کند و ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد اینان همان کسانی هستند

که خداوند گناهانشان را به حسنات مبدّل می کندو خدا آمرزگار و مهربان استبقیه در ادامه مطلب . . .

نماز و آثار اخروی آن

نماز، عطيه اي الهي است كه به عنوان فلاح مطلق«حي علي الفلاح» و بهترين عمل «حي علي خير العمل» و ستون خيمه دين«الصلوة عمود الدين»[1] معرفي شده است.

نماز عروج به قبله‎ي رفيع انسانيت «الصلوة معراج المؤمن»[2] است كه تعالي روح و كسب ملكات اخلاقي و نجات از فساد و تباهي از رهگذر آن حاصل مي آيد «إن الصلوة تنهي عن الفحشاء و المنكر»[3].

دريافت نشان عبوديت از رهگذر اين عبادت زيباي الهي،‌ براي انساني ميسّر است كه شرايط صحت و قبول و كمال اين عبادت عظيم را به نحو احسن بجاي آورد. وقتي عبد اين عبادت الهي را «كه جز بر خاشعان بزرگ مي نماياند»،‌[4]

به طور شايسته به انجام رساند،‌ آثار عظيمي اعم از فردي، اجتماعي، دنيوي و اخروي را بدنبال خواهد داشت كه در حقيقت ثمره و نتيجه عمل او محسوب مي شود.


بقیه در ادامه مطلب . . .

مهربانی خداوند...همان گونه كه می دانید یكی از صفات خداوند بخشنده است همان صفتی كه همیشه در اول هر كاری باید گفته شود «بسم الله الرحمان الرحیم» و این صفت به انسان ها می گوید نگران نباشید خداوند بخشنده است و هر گاه كار بدی انجام دادید اگر توبه كنید خداوند می بخشد و شما را در رحمت خود وارد می كند همان گونه كه در قرآن خداوند 91 بار خود را آمرزنده و 5 بار خود را بسیار بخشنده خطاب كرده است و بیش از 80 بار سخن از توبه و بازگشت به سوی خودش را بیان كرده است با این توصیف كه خدمت شما عرض كردم نباید نگران و یا افسرده گناه خود باشید و با توبه واقعی می تواند خداوند را از خود راضی كنید.

بقیه در ادامه مطلب

یا صاحب الزمان


حضرت سیدالشهداء (علیه­السّلام) در عالَم مکاشفه به یکی از علمای قم فرمودند:

«… مهدی ما در عصر خودش مظلوم است، تا می­توانید دربارهٔ آن حضرت سخن بگویید و قلم­ فرسایی کنید؛ آنچه درباره­ٔ شخصیّت این معصوم بگویید درباره­ٔ همه­ٔ معصومین (علیهم السّلام) گفته اید؛ چون حضرات معصومین همه در عصمت و ولایت و امامت یکی هستند و چون این زمان، دوران مهدی ما است سزاوار است درباره­ٔ او بیشتر گفتگو شود.

و در خاتمه فرمودند:

باز تأکید می­ کنم درباره­ٔ مهدی ما زیاد سخن بگویید و بنویسید، مهدی ما مظلوم است، بیش از آنچه نوشته و گفته شده باید درباره­ اش نوشت و گفت».[۱]


-------------------------------

[۱]. بوستان ولایت، ج۲، ص۱۸ به نقل از صحیفه­ مهدیّه، ص 52.

صفحه قبل
صفحه بعد